UNIVERSITE EGITIMI

Seçeceğiniz okulun nasıl bir yerde olmasını istersiniz?

Amerika’daki 3500 üniversite arasından bir seçim yapmaya çalışırken bir çok kriter sizin için doğru olanı bulmanızda yol gösterici olacaktır. Üniversitenin bulunduğu yer de bu kriterlerden biridir. Öncelikle kalabalık bir şehirde mi, yoksa sakin bir kasaba da mı okumayı tercih ettiğinize karar verin. İstediğiniz bölgedeki üniversitelere bakarken size sunduğu konaklama imkanlarını da değerlendirmeyi sakın unutmayın. Okulun yatakhaneden başka konaklama için sunduğu diğer opsiyon ve alternatifleri öğrenin.

Gitmek istediğiniz okulların akademik programları hakkında bilgi edinin.

Bu kriterlerden sonra listenize koyduğunuz okulları değerlendirirken, akademik programları ile ilgili bütün detayları öğrenmeniz çok önemlidir. İstediğiniz bölümlerin olup olmadığını, hangi dersleri içerdiği gibi konuların dışında, tipik olarak bir öğrencinin günde kaç saat çalışmasının iyi olacağının, mezuniyet için hangi derslerin alınması ve kaç kredi toplanması gerektiğini araştırın. Temel dersleri, entegre eğitim programlarını, İngilizce yeterlilik seviyelerini inceleyin. Bir de her okulun öğrenci kabulü için istediği belge ve sınavları da öğrenmeyi unutmayın.

Mezunlarla görüşün!

Son olarak, bir üniversitenin mezunu, sizin için en faydalı kaynaktır. Birçok okul, mezunlarını öğrenci kabul programları için kullanırlar. Eğer okul bu sistemi uygulamıyorsa, öğrenci kabul sorumlusundan, ülkenizden bir veya iki mezunun ismini vermesini isteyin. Bu öğrencilere okulla ilgili neleri sevip, sevmediklerini ve eğer tekrar seçme şansları olsaydı yine bu okulu mu seçerlerdi diye sorun. Ve bu sorulara aldığınız cevapları birbiriyle kıyaslayabilirsiniz.

AMERİKAN ÜNİVERSİTELERİNE GİRMEK İÇİN GEREKENLER

Amerika’da üniversiteler, öğrenime Ağustos sonlarında veya Eylül’ün ilk yarısında başlarlar. Ders yılı Mayıs’ta veya en geç Haziran başlarında biter. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir. Birçok üniversitede ders yılı sömester denen iki eşit kısma bölünmüştür. Ayrıca yaz dönemi vardır. Bir kısım üniversite de ise takvim yılı dört eşit kısma ayrılmıştır. Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbesttirler.

Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Amerika’daki herhangi bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına katılabilmesi mümkün değildir. İngilizce düzeyi TOEFL testi ile ölçülür.

Ayrıca öğrencinin herhangi bir üniversiteye kabul edilebilmesi için daha önceki öğrenimi süresince başarılı olması gerekir. Örneğin, lisans öğrenimi için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B (10 üzerinden 7.5 ya da 4 üzerinden 3) genel not ortalaması ister. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden başka birçok üniversite de vardır. Dereceye girmek de (örneğin 57 öğrenci içinde 4′üncü olmak) kabulde önemli rol oynar. Bunun dışında Amerikan üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin bazı testlere girmeleri de istenebilir.

Ayrıca Amerikan üniversitelerine başvuran öğrencilerden genellikle öğrencinin eğitmenleri tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu vb. belirten ve öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgeler istenir.

Son olarak, öğrenci yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamalıdır. Banka mektubu, bankadan alınan ve öğrencinin veya ailesinin o bankada belirli miktarda parası olduğunu belirten bir yazıdan ibarettir.

Başvuru sürecini başlatmak için öncelikle seçtiğiniz okullara yazarak bilgi ve başvuru formu isteyiniz. Normal olarak bir yıl öncesinden (bazı okullara 6 ay öncesinden) başvurmanız gerekir. Üniversitelerden gelen bilgi ve başvuru formlarında okulu tanıtan ve giriş şartlarını belirten en son ve detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Eğer seçtiğiniz üniversitelerin şart koştuğu testler var ise bu sınavlara girerek, sonuçlarını da başvuru dosyanıza koymayı ihmal etmeyin. Başvuru dosyanızı içindeki diğer evraklar ile birlikte okulun başvuru ücretini ödediğinizi gösterir belge ile beraber üniversitenin ilgili birimine ulaştırın. Gönderdiğiniz dosyaların ulaşıp ulaşmadığının takibini mutlaka yapın.

İyi bir sonuç almak isityorsanız en az 3 üniversiteye kesin başvuru yapmalısınız. Sadece bir üniversiteye başvurduğunuzda, o okul sizi kabul etmezse başka okullara başvuru için geç kalmış olabilirsiniz. Başvurduğunuz üniversite, evrakınızı inceledikten sonra sizi kabul ederse bunu belirten bir belge gönderir. Amerika’ya gitmeden önce her kaynaktan ve kişiden faydalanarak İngilizcenizi ilerletmeye, Amerika ve özellikle de gideceğiniz bölge ve okul hakkında bilginizi arttırınız.

EĞİTİM MALİYETLERİ

Amerika’da bir kolej yada üniversiteye kabul edilmek birçok uluslararası öğrencinin arzusudur. Ancak, okula kabul olmak sadece bir başlangıç. Ailenizin okulun maliyetini nasıl karşılayacağı, en az okula kabul olmak kadar önemlidir. Bu sebeple değerlendirdiğiniz okulların yabancı öğrencilere finansal destek verip vermediğini mutlaka öğrenin. Veriyor ise aday olabilmek için neler yapmanız gerekiyor? Amerika’da bir çok özel okul akademik olarak kuvvetli olan öğrencilere, cömert burslar vermektedir.

Aynı zamanda eğer eğitim maliyetini ödeyemeyecek durumda iseniz okulun bu konudaki politikasını bilmekte önemlidir. Bu konuya önem veren okulların finansal sorun yaşayan yabancı öğrencilerin ihtiyacını karşılamak için bir prosedür ve planı mutlaka olmalıdır.

Amerikan üniversitelerinde eğitim görmenin maliyetleri şunları kapsar:

Başvuru ücreti

Eğitim maliyeti

Oda ve yemek maliyetleri

Sağlık ve diş sigortası

Seyahat maliyetleri

Ve eğitim boyunca yapılacak bağlantılı bütün masraflar.

Bazı okullar yabancı öğrencilerin bir dönem boyunca İngilizce eğitimi (ESL) almalarını ve oryantasyon programına katılmalarını öngörebilir. Aynı zamanda öğrenciler bilmelidir ki eğitim, konaklama ve yemek masrafları her yıl artacaktır.

Copyright 2016 Turkish Depot