TICARI VIZELER

Amerika Yatırımcı Vizesi E1-E2-EB5
Amerika yatırımcı vizesi programını 3 ayrı grup olarak değerlendirmek mümkündür. Aralarındaki temel fark yatırım miktarı ve yatırım sahibinin işletme kurup işletme mecburiyetinin olup olmamasıdır.

  • E1 ve E2 yatırımcı vize kategorileri Amerika ile karşılıklı yatırım ve ticaret anlaşması içinde olan ülkelerin vatandaşlarına verilmektedir. Türk vatandaşları da E1/E2 vizelerine başvurulabilmektedir.
  • EB-5 Amerika yatırımcı vizesi ise bütün ülkelerin vatandaşlarına açıktır. Bu vize türünde Amerika’ya belirli bir nakit transferi zorunludur.


Amerika E-1 Ticaretçi Vizesi (İthalat – İhracat)
E-1 ticaretçi vizesi Amerika’ya çeşitli ürün, para veya hizmetin ticareti ile uğraşmak için gelen işadamlarına hitap etmektedir. Sözkonusu ürün, para veya hizmet ticareti Amerika ile Türkiye arasında olmak zorundadır.  E-1 vizesine başvurabilmek için kişinin şirketin ortağı, sahibi veya yöneticisi olması gerekmektedir. İki ülke de bulunan şirketlerin arasındaki ticaretin belirli bir süredir devam etmesi ve süreklilik arz etmesi zorunludur. Yeni ticaret ilişkisi kurmak için E-1 vizesi yapılamaz.


Profesyonel bir danışmanlık desteği almadan başarılı sonuç almak çok zor olan E-1 ve E-2 Amerika yatırımcı vizesi programları uzun ve karmaşık bir başvuru süreci sonucunda karara bağlanmaktadır.


Amerika EB-5 Yatırımcı Vizesi
Amerikan Hükümeti Amerika’da yatırım yapmayı düşünen yatırımcılara yerleşme ve Green Card hakkı sunmaktadır. Bu başvuru türünde yatırımcının kendisine ait bir işyeri açması zorunluluğu bulunmamaktadır.

EB-5 Amerika Yatırımcı Vizesi şu şekilde işlemektedir:

  • Yatırımcı vizesine başvuru yapabilmek için Amerika’ya $500,000 veya $1,000,000 tutarında bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Yatırımın miktarı yatırımın yapılacağı bölgeyi sizin seçebilmenize veya Amerikan Hükümeti tarafından saptanmış bir bölge olmasına bağlı olarak değişmektedir.
  • Eğer $1,000,000 tutarında bir yatırım yapıyorsanız dilediğiniz eyalette kendinize ait bir işyeri açabilir ve bu şirketi yönetebilirsiniz.
  • Şayet $500,000′lık bir yatırım yapmayı planlıyorsanız Amerikan Hükümeti tarafından işsizlik oranlarının ülke genelinin üstünde olduğu Bölgesel Yatırım Merkezlerinden (Regional Centers) birisinde mevcut projelere yatırım yapmanız gerekmektedir.
  • Genelde tercih edilen proje türü inşaat sektörüdür. Burada en önemli husus seçilecek projenin çok iyi değerlendirilmesidir. Zira yatırımınız karşılığında bir gayrimenkul ünitesi satın aldığınız için projenin başarılı olması durumunda yatırımınız da size kar getirecektir.
  • Bölgesel Yatırım Merkezleri (Regional Centers) bu eyaletlerde bulunmaktadır:  Alabama , California, Columbia, Florida, Hawai, Iowa, Kansas, Louisiana, Maryland, Missisippi, New Jersey, New York, Pennsylnania, Oklahama, South Carolina, South Dakota, Texas, Vermont, Virginia, Washington, Wisconsin.
  • Eğer $500,000 yatırarak mevcut bir projeye ortak olmaya karar verdiyseniz sizin yatırım tutarınızın bu proje de en az 10 kişilik istihdam yaratması gerekmektedir.
  • Öncelikle 2 yıllık geçici Green Card, sonrasında 10 yıllık kalıcı Green Card sahibi olmaya hak kazanırsınız.
  • 4 sene 9 ay sonra Amerikan Vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir ve Amerikan pasaportuna sahip olabilirsiniz. Vatandaşlık başvurusunda aranılan en önemli kriter son 5 senenin en az 2,5 senenin Amerika’da geçirilmiş olmasıdır.

Copyright 2016 Turkish Depot