TELEFON

Şehirlerarası ve Uluslar arası Aramalar İçin
Şehirlerarası aramalarda telefonun başına “1” çevirin. Yurt dışını aradığınızda, “011” rakamını çevirmeniz, sonra ülke kodunu girmeniz, sonra şehir kodu ve telefon numarasını tuşlamanız gerekir. Bu aramalar pahalı olacağından sakın izinsiz olarak işvereninizin telefonundan ülkeler arası konuşmayın. Genellikle telefon kartlarını tercih edin. Telefon kartları genellikle yurt dışı aramaları için tasarlandığından, işvereninizin telefon şirketinden çok daha ucuza mal olacaktır.

Telefon Kartları
Herhangi bir telefon kulübesinden ya da birinin şahsi telefonundan telefon kartı aracılığıyla istediğiniz yeri arayabilirsiniz. Ancak diğer birçok ülkenin aksine, Amerika’daki telefon kartları telefonun içine sokulmaz. Bu kartların üzerinde ücretsiz aranabilen bir numara vardır, genellikle 1 (800) le başlar ve ardından 7 haneli telefon numarası gelir. Telefonda sizden “Access code”unuz ya da “account number”ınız istenir, ardından da PIN kodunuz. Sonrasında yapacaklarınız için telefonda verilen direktifleri takip edin.

Telefon kartları Amerika’da gittikçe popülerleşmektedir, çünkü hem önceden ödenmişlerdir, kullanımları kolaydır ve sağladıkları telefon hizmeti ekonomiktir.

Acil Durumlar İçin – 911
Amerika’nın neresinde olursanız olun, acil bir durumda 911 hattına ulaşabilirsiniz. Bu numara sizi itfaiyeye, polise ya da ambulansa ulaştıracak. 911 ücretsizdir. ASLA denemek veya espri yapmak için aramayın. Polis anında yerinizi tespit edecektir; şüpheli durumuna düşebilirsiniz.

Bilinmeyen Numaralar
Eğer bir yerin ya da kişinin telefon numarasını bilmiyorsanız, 411’i arayabilirsiniz. Aradığınızda kişi ya da kuruluş ismini ve hangi şehirde olduğunu söylemeniz gerekecektir. Ücretsiz bilinmeyen numaralar servisi 1 (800) 555-1212’dir. Bu numarayı özellikle otobüs ve uçak firmalarının telefon numarasını ararken kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Telefon Numaraları (“Toll Free”)
Ücretsiz telefon numaralarının kodları 800, 888, 877 kodlarıyla başlar. Bu tür konuşmaları yapmadan önce, 1 + yukarıdaki kodlardan biri + 7 haneli telefon numarasını tuşlayın. (Not: Bazı telefonlarda, mesela havaalanlarındakilerde, ücretsiz numaralar için bile 25 sent ücret talep edilebilir.) 900’le başlayan telefon numaralarına gelince, onlar en yüksek fiyatlı aramalardır.

Telefon Rakamlarındaki Harfler
Amerika’daki bazı telefon numaralarında harfler olabilir, bunlar özellikle ücretsiz telefon numaraları içindir. Telefon tuşlarına bakınca, her tuşun üzerinde 3 harf görürsünüz. Gördüğünüz harfe denk gelen tuşa basın. Mesela 1-800-ACADEMI, 1-800-222-33-36 olacaktır.

Copyright 2016 Turkish Depot