SEKRETERLIK

Amerikadaki şirketiniz için sekreterlik hizmetleri sağlanır.

Sanal Ofis: Sanal Asistan Sizin İçin Neler Yapabilir?
İşinde uzman, kişisel bir asistan işlerinizi etkin bir şekilde organize etmenizde çok yardımcı olabilir. Bu sayede üretkenliğiniz artar ve enerjinizi diğer işlerinize yönlendirme fırsatı bulursunuz. Dahası, ailenize ve sosyal hayatınıza ayırdığınız vakit de artacaktır. Ama, böyle bir asistana sahip olmak için en azından bir ofise ihtiyacınız olacaktır. Teknolojinin iletişim kanallarını çeşitlendirmesinin de bir neticesi olarak son yıllarda yükselen trend haline gelen sanal asistanlık kavramı Türkiye'de henüz tam yerini bulmamış olsa da zaman içinde çok değerli bir freelance piyasası olacağını garanti ederim. Sanal bir asistana hangi durumlarda ihtiyacınız olur,girişimciliğe giriş-2 yazımda biraz bahsetmiştim.

Benim sanal asistana neden ihtiyacım olsun ki sorusunun cevabını ilerleyen satırlarda bulacaksınız. Ama, daha da önemlisi, kendi işini kurmayı düşünenlere tavsiyem; dış kaynak kullanımı ve personel yönetimi konusunda ileride çok ihtiyacınız olacak tecrübeler edinmek için sanal bir asistanla çalışmak çok iyi bir fırsat olacaktır.

Şimdi konunun daha derinine inip sanal asistanınız sizin için neler yapabilir ona bakalım.

1. E-mail Yönetimi

Email kuşkusuz ki günümüzdeki temel iletişim araçlarından birtanesi ve gelen emaillerin zamanında cevaplanması da işlerin aksamaması için çok önemli. İstatistiki verilere göre, şahıslar, gönderdikleri bir emailin en geç 24 ile 48 arasında cevaplanmasını bekliyor. Sanal asistanınız emaillerinizin vaktinde ve doğru yorumlanmış bir şekilde cevaplanması konusunda size yardımcı olabilir. Bu sayede müşterilerinize, işinizi her zaman ne kadar ciddiye aldığınızı ve ilgili olduğunuzu göstermiş olursunuz.

2. Sosyal Medya hesaplarının yönetimi

Twitter, facebook, linkedin gibi Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artıyor. Şirketler ve iş sahipleri de artık bu ağlar üzerinden müşterileriyle etkileşime geçiyorlar. Sosyal medyayı ne kadar aktif kullanırsanız karşılığını da o ölçüde alıyorsanız. İşte bu noktada ciddi bir sosyal medya yönetimi problemi çıkabiliyor. Sanal asistanınız sosyal medya hesaplarınızı yönetmeniz için size yardımcı olabilir. Bu sayede, müşteri ilişkileri, hizmet ve ürün tanıtımları gibi konularda ağlar üzerinde aktif bir profil imajı yaratıp markanızın değerini yükseltebilirsiniz.

3. Websitesi Yönetimi ve SEO

Firmalar ve şahıslar artık ürünlerinin ve hizmetlerinin her türlü tanıtım ve reklam faalliyetleri için interneti kullanıyorlar. Kaliteli ve işlevsel bir websiteniz yoksa işiniz gerçekten çok zor. Sanal asistanlar genellikle bu konulara fazlasıyla aşina oldukları için size websitenizin yönetimi konusunda yardımcı olabilirler. Günlük güncellemeler, video ve resim yüklemeleri hatta web tasarımı gibi konularda destek alabilirsiniz. Müşterilerinizle etkin bir iletişim kurmak için sitenizin mutlaka bir de bloğu olmalı ve blog editörlüğü konusunda da sanal asistanınız sayesinde websiteniz her zaman güncel ve canlı kalacaktır.

Bir başka önemli konu ise sitenize ziyaretçi çekmektir. Günümüzde web üzerinden faaliyet gösteren şirketler için SEO (arama motoru optimizasyonu) hayati önem taşımaktadır. İyi bir sanal asistan bu açığı farkedip SEO konusunda da kendini geliştirmiş olmalıdır. Düşük maliyetlerle sitenizi google gibi arama motorlarına sevdirebilirsiniz.

4. Canlı destek hizmeti

Müşteri hizmetleri servisi, gelen ve giden aramaların yönetimi ve dahası websiteniz üzerindeki canlı destek hattı vasıtası ile sanal asistanınız şirketinizin halkla ilişkiler konusunda size yardımcı olabilir.

5. İnternet Araştırmaları

Günümüzde, artık bütün iş sahipleri işlerini geliştirmek ve teknoloji alanında geri kalmamak için internet araştırmaları yapmak durumundalar. Bilgi kirliliği yüzünden bu araştırmalar sonuçsuz kalıp ciddi vakit kaybına neden olabiliyor. İşte bu noktada, sanal asistanınız sizin için detaylı internet araştırmaları yapabilir ve istediğiniz bilgiye ulaşma konusunda beklediğinizden hızlı sonuç alabilirsiniz. İngilizce bilen bir sanal asistanınız varsa, yabancı kaynaklara ulaşmak bakımından çok daha şanslı olduğunuzu söyleyebilirim.

6. Metin Düzenleme işleri

Düzgün ve etkili cümlelerle yazılmış, iyi bir anlatımı olan yazının okuyan kişinin üzerinde bıraktığı etki, ki bu kişi eğer potansiyel müşterinizse, size para kazandırabilir. Bu internet çağında sattığınız ürün ne olursa olsun şirketinizin mutlaka bir web bloğu olmalı. Müşterilerinizle, tecrübe ve bilgileriniz paylaşacağınız bu ortamda yayınlanacak yazıların şirket imajını zedelememesi için yüksek kalitede olması gerekiyor. Bunun için yazılarınızı hazırladıktan sonra gerekli düzeltmeleri sanal asistanınıza bırakabilirsiniz.


7. Veri Girişi

Bir çok şirketin genel ihtiyacı olan veri girişi ve yazı işleri çoğunlukla tek düze olduğundan hem verimi düşürmekte hem de fazlasıyla vakit almaktadır. 10 parmak yazı yazabilen ve sadece bu işe odaklanacağı için daha hatasız veri girişi yapabilecek bir sanal asistan sizin ve şirketinizin diğer çalışanlarının daha yaratıcı işlere odaklanmaları için ihtiyaçları olacak zamanı sağlayacaktır.

8. Muhasebe, ödemeler ve finansal raporlama

Muhasebe altyapısı olan bir sanal asistan; gelir-gider defteri tutma, vergi ve maaş ödemeleri, finansal rapor hazırlama gibi bir şirket için hayati olan ve zaman alan işlerde yardımcı olabilir.

9. Forum / Blog tanıtım ve reklam faaliyetleri

İnternet üzerinden tanıtım ve reklam kanalları çok çeşitli. Forumlara aktif katılım sağlamak, blog yazılarına yorum yaparak ürün ya da hizmet tanıtımı yapmak artık çok önemli. Bu kanallarla hem websitenize backlink sağlayarak SEO yapmış oluyorsunız hem de sitenize hedeflediğiniz potansiyel müşteri kitlesini çekmiş oluyorsunuz. Ama tabi bu işler oldukça zaman alan ve zahmetli işler ki zaten bu yüzden bu işi SEO adı altında ücretli yapan kişiler var. Bu işlerde de sanal asistanınız size yardımcı olacaktır.

Özetle, Sanal asistanınızı kullanma alanınız bu bahsettiklerim dışında biraz da sizin hayal gücünüzle sınırlı. Ama önemli olan sanal asistanınıza iyi tanımlanmış, hızlı çözüm sağlayacak direktifler vermektir. Bu sayede hem siz hem de sanal asistanınız zaman kaybetmemiş olur ki muhtemelen çalıştığı saat üzerinden ücret ödeyeceğinizi düşünürsek bu konuda hassasiyet göstermeniz daha da önem kazanıyor.

Daha önce sanal asistan ile çalışmış ve bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar varsa bu yazıya yorum gönderip tecrübelerini paylaşırlarsa herkes için çok faydalı olacaktır.

Detaylı bilgi için...

Copyright 2016 Turkish Depot