SÜRESI GEÇMIŞ/KAYIP/ÇALINTI YEŞIL KART

Yasal Oturum Belgesi, genel adıyla yeşil kart (green card), kişinin yerleşik olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde devamlı yaşama ve çalışma hakkına sahip olduğunun kanıtıdır. Aynı zamanda da kişinin ABD göçmenlik yasası ile uyum sağlayan kaydının kanıtıdır. Yeşil Kartın ’ın diğer bir adı da Form I-551’dir.

Önceki kartınız kaybolduğunda, çalındığında, zarar gördüğünde ya da kullanılmaz hale geldiğinde lütfen http://www.uscis.gov adresine danışın.

I-551 Daimi Yerlesik Yabancı Kayıt Kartları (genellikle "yeşil kart" olarak da bilinir) SADECE ABD'deki ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından verilebilir veya değiştirilebilir. Elçilik yeşil kartı yenileyemez.

Eğer yeşil kartınız kayıp veya çalınmış ise Elçilik pasaportunuza Amerika Birleşik Devletlerine dönmenizi sağlayacak bir seyahat vizesi (görünüş olarak vizeye benzemektedir) basabilir. Elçiliğin böyle bir vizeyi onaylaması için, önce yeşil kart sahibi ile ile konsolosluk memurunun görüşme yapması gerekmektedir. Bir seneden uzun süredir ABD dışında bulunan Yasal Oturum İznine (Green Card) sahip kişiler veya iki seneden uzun süredir ABD dışında bulunan ABD’ye Yeniden Giriş Belgesi (Re Entry Permit) sahipleri bir seyahat vizesi almak için uygun değildirler.Bu kişiler Geri Dönen Göçmen Vizesi (Returning Resident ) başvurusunda bulunabilirler.

e Randevunuzdan önce I-90 başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu geçerli bir pasaport, yabancı kayıt numaranızla(A number), 2 adet vize tipi fotoğraf, kayıp kartınıza dair bir polis raporu (ve İngilizce çevirisi), 12 aydan daha fazla süredir Amerika Birleşik Devletleri dışında olmadığınızın kanıtı (bir uçak bileti ya da çıkış bileti gibi) ile birlikte getirin.

Copyright 2016 Turkish Depot