OFIS AÇMA

Sizin adiniza veya kendi adimiza olan ofis ve show r`umlardan yararlanabilirsiniz , Turkish Depot  corp. bu isin tecrubelisi olarak sizin  her turlu seceneginize cevap verecektir.

Bize danisarak yuksek kira maliyetlerinden kacinin  , ofisimizi paylasabilir  her turlu ihtiyacinizi gorecek sekilde her sehirde  sanal  ofise , ozel ofis veya ortaklasa kullanilacak ofis showroom ve dukkanlar bulabiliriz  ister sizin adiniza ister musterek Turkish Depot Corp  her konuda yaninizdadir.


ABD’de Şirket Tipleri
Amerika’da şirket kurmak için ilk olarak hangi tip şirket kuracağınıza karar vermelisiniz.

  1. Sole Proprietorship:

Türkçe karşılığı “şahıs firması”dır. Kurulumu en kolay şirket tipidir. Ancak şahıs, şirketin bütün zararına kişisel kefil olmuş sayılır ve bu nedenle çok tercih edilen bir şirket tipi değildir.

  1. LLC ya da Limited Liability Company:

Türkiye’deki Limited Şirketi modeline çok benzer. LLC kurmak için hiçbir ortağa ihtiyaç yoktur. Tek başınıza kurabilirsiniz. Kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

LLC’nin Avantajları: Kişisel ve şirket verginizi bir arada yaparsınız. Bu şekilde muhasebe vs gibi masraflarınız her sene daha az olur. Şirket ve kişisel hesabınız ortak gibidir. Şirketten para alıp, ekstra bir vergi vermeden harcayabilirsiniz.

LLC’nin Dezavantajları: Adı üstünde, kişisel mesuliyetiniz (liability) limitlidir, ancak sıfır değildir. Şirketin kontratları, zararları, iflası vs gibi kötü durumlar, şahsi olarak sizi de bağlar.

  1. Corp., Inc. (Corporation, Incorporated):

Türkiye’deki A.Ş. modeline çok benzer. Corporation kurmak için ortağa ihtiyaç yoktur. Corporationlar iki tip olur. C ve S Corporation. Teknik olarak nedenini tam bilmesem de, yabancıların S Corporation’dan uzak durmaları hep tavsiye edilir. Zaten corporation’ların çoğu C Corporation’dır. Bir corporation’ı tek başınıza da kurabilirsiniz, hiçbir ortağa ihtiyacınız yoktur. Corporation’ın da LLC gibi, kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

C Corporation’ın Avantajları: Şirket sahibinden bağımsız bir tüzel kişiliktir. Şirket sahibi/sahipleri her ne kadar sıfır mesul (liable) olmasalar da, diğer şirket tiplerine göre riski en az modeldir. Hisse satışları daha kolaydır.

C Corporation’ın Dezavantajları: Şirket için her sene ayrı vergi yapılır. Bu da ekstra bir masraf doğurur. En büyük (bana göre tek) dezavantajı, şirket sahibi, isterse şirkette maaşlı çalışan olur, isterse de şirketten kar payı alır. Her iki alternatifte de LLC’ye kıyasla vergi dezavantajı vardır. Sonuçta hem şirket, hem de şahıs (şirket sahibi) ayrı ayrı vergi öderler.

C Corporation ayrıntılı bilgi & S Corporation ayrıntılı bilgi.

ABD’de en popüler 3 şirket tipi bunlardır. Ancak başka şirket tipleri de vardır. Daha detaylı bilgiyi IRS sitesinden bulabilirsiniz.


ABD Vatandaşı Olmadan Amerika’da Şirket Kurabilir Miyim?ABD’de şirket kurmak için Amerikan vatandaşı olmanıza gerek yoktur. Hatta green carda, ya da ABD’de bile olmanıza gerek yoktur. Amerikan Devleti, yabancıların ve ABD’de kaçak yaşayanların iş yapıp, vergilerini ödeyebilmeleri için şirket kurulumu konusunda her türlü kolaylığı sağlar.

Amerika’da verginizi düzgün verdikten sonra, Türkiye’ye nazaran bürokratik işlemler çok daha kolay işler.

Amerikan vatandaşı değilseniz ya da green card’ınız yoksa hangi tip şirket kuracağınız önemlidir. ABD’de kişisel vergileri, yıl sonunda her vatandaş kendisi doldurup devlete bildirim yaptığı için iş ve kişisel verginizi birbirine karıştırmamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Birçok avukat ve muhasebeci bu konuda bilgisizdir ve size vizeniz ne olursa olsun istediğiniz tarz şirket kurabileceğinizi söylerler. Ancak “Sole Proprietorship” ya da “LLC” tarzı bir şirket kurarsanız, yıl sonunda şirket gelir beyanını kişisel verginizle birlikte beyan etmek durumundasınızdır. Bu da ileride (Green Card başvusuru yaparken, vs) karşınıza çıkabilir. Hiç beklemedeğiniz bir gün, bir ABD memuru size, “yıllar önce turist vizesi ile gelir nasıl beyan ettin?” şeklinde bir soru sorabilir. Çevremde buna benzer hikayeler duydum ve bu nedenle eğer ABD vatandaşı değilseniz veya green card’ınız (ya da EAD kartınız) yoksa kesinlikle C Corporation kurmanızı öneririm.


ABD’de Nasıl Şirket Kurarım?
ABD’de federal kanunlar dışında eyalet kanunları bulunduğu için her eyaletin şirket kurulum formları, harçları ve talep ettiği belgeler farklıdır. Ancak şirket kurmak genel olarak çok basit bir işlemdir.

Hangi tip şirket kuracağınıza karar verdikten sonra önünüzde 3 opsiyon bulunmaktadır:

  1. Kendi Şirketinizi Kendiniz Kurabilirsiniz:

Amerika’da şirket kurmak için hiçbir aracıya ihtiyacınız yok. Şirketi kuracağınız eyaletin web sitesinden gerekli dökümanları sağlayıp (örn: NY eyaleti kurulum dökümanları), bunları doldurarak ve kurulum ücretini de ödeyerek şirketinizi kendiniz kurabilirsiniz.

ABD’de Small Business Administration (SBA) adlı bir devlet kurumu vardır. Türkiye’deki Kosgeb’e benzer mantığı. Her eyalette ofisleri bulunan bu kuruma gittiğiniz takdirde, şirket kurulumundan teşviklere, ihracattan ithalata kadar birçok konuda ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

  1. İnternetten Yardım Alarak Şirketinizi Kurabilirsiniz:

İnternette Legalzoom gibi birçok şirket bulunmaktadır. Kurmak istediğiniz şirket tipi ve eyaletine göre yapacağınız siparişte size o şirketin şirket kurulumu için gerekli belgeler, hangi adreslere göndereceğiniz ve yapacaklarınızı basamak basamak anlatan bir dosya gelir. İnternette her şeyi kendiniz bulup şirketi kurmanızdan daha kolaydır bu yöntem.

  1. Şirketinizi Bir Avukat ya da Muhasebeci Aracılığı ile Kurabilirsiniz:

Benim tavsiyem bu opsiyon. Birkaç yüz dolar daha ucuza getirmektense, başınız ağrımaz. Muhasebeciler (CPA yani mali müşavir olsun ya da olmasın) bu işi avukatlara göre daha uygun fiyata yapar. Sonuçta amaç sizin muhasebenizi yaparak uzun vadede bir iş ortaklığı oluşturmaktır. New York’ta bir muhasebeci LLC ya da Inc., bir şirketi $500-$1000 arası bir ücrete kurar sizin yerinize.

Sizin yapmanız gereken sadece şirketin ismini seçmek (genelde 3 opsiyon isterler) ve 1-2 hafta içinde şirket belgelerinin elinize ulaşmasını beklemektir.DBA (Doing Business As) Nedir?
Şirketinizin ismi ne olursa olsun, (örn: ABC, Inc.) dilediğiniz başka bir isme DBA başvurusu yaparak şirket adı olarak kullanabilir ve fatura kesebilirsiniz.

Bu özellikle internette iş yapan firmalar için büyük avantajdır. Ana bir şirket adı alıp, marka olarak kullandıkları web siteleri için farklı DBA başvurusu yaparak (örn: WebSitesi.com) aynı çatı altında birden çok markayı yönetmenizi sağlar.

DBA başvurusu şirket kurulumu sırasında ya da daha sonra yapılabilir. Eyaletlere göre değişmekle birlikte, DBA başvuru ücreti $150 civarındadır.


Amerika’da Şirket Kurarak Vize ya da Green Card Alabilir miyim?
ABD’de yapacağınız yatırımın boyutuna göre E-1 ya da E-2 vizesi alabilirsiniz. Bunlar yatırımcı vizeleridir ve her ikisinin de belirli minimum yatırım şartları vardır. 

Çok genel hatları ile, yeni kurduğunuz şirkete minimum $75.000 civarı bir sermaye yatırırsanız (Türkiye’den transfer ederseniz) yatırımcı vizesi genelde alabilirsiniz. $500.000 ve üstü yatırımlarda ise green card alabilirsiniz. Şirket kurarak E vizesi alma niyetiniz varsa, şirketi kurmadan önce kesinlikle bir göçmen avukatı (immigration lawyer) ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Ancak sadece şirket kurulum masraflarını yatırarak hiçbir yatırımcı vizesi almadan şirket kurabilirsiniz. ABD’de şirket kurmak için herhangi bir Amerikan vizesine dahi ihtiyacınız yoktur.Amerika’da Şirket Adresi Nereyi Gösterebilirim?
Şirket kurmak için ABD’de yaşamanıza gerek yok. Peki adres nereyi gösterebilirsiniz? Türkiye adresi olabilir mi?

Sorunun cevabı, ABD’de şirket kuracağınız eyalette bir adres göstermeniz gereklidir. Eğer bir ofisiniz yoksa tavsiyem sanal ofis servislerinden birisine üye olmanız. Sanal ofis hizmeti sunan firmalar size adres, telefon numarası, postalarınızın size yönlendirilmesi (mail forwarding) gibi birçok hizmet sunarlar. Hatta bazı sanal ofis şirketleri 24/7 sekreter hizmeti dahi sunmaktadır.

“Şirket kuracağınız eyalet ya da şehrin adı + virtual office” şeklinde Google’da yapacağınız bir arama birçok alternatifi karşınıza çıkaracaktır.


ABD’de Şirket Kurulumu İçin Gerekli MaddelerEn son olarak madde halinde listelersek,

 1. Şirket adresi belirlenmesi.
 2. Şirket adına karar verilip, gerekli başvuru dökümanlarının doldurulması (siz ya da muhasebeciniz/avukatınız tarafından).
 3. Başvuru dökümanlarının, başvuru ücreti ile birlikte (eyalete göre değişmekte) gönderilmesi.
 4. Şirket kurulum dökümanları ve onayı geldikten sonra, bu belgelerle birlikte bir şirket banka hesabı açılması.

Copyright 2016 Turkish Depot