NIŞANLI VIZESI (K)

Nişanlı Vizeleri bu bölümde yer almaktadır çünkü teknik olarak göçmen vizesi olmamasına rağmen göçmen vizesi bölümünde işlem görür. Bu vize, bir ABD vatandaşının nişanlısı olan, evlenmek üzere nişanlanmış kişiler içindir. Evlilik, nikahın yapılacağı Amerika Birleşik Devletleri eyaletinin kanunlarına uygun olmalıdır.

Yabancı nişanlısını, evlenip beraber Amerika’da yaşamak üzere ABD’ye getirmek isteyen Amerikan vatandaşı, yaşadığı yerdeki İç Güvenlik Bakanlığı Amerikan Göçmen ve Vatandaşlık Ofisi’nde( DHS/USCIS) I-129F formunu doldurarak başvuruda bulunmalıdır. Bu başvuru bir elçilikte, konsoloslukta veya yurt dışındaki bir Amerikan Göçmen ofisinde yapılamaz.

USCIS başvuruyu onayladıktan sonra dosyayı K-1 göçmen olmayan vize başvurusu yapacak kişinin bulunduğu yerdeki elçilik ya da konsolosluğa iletilmek üzere Ulusal Vize Merkezine gönderir. K-1 için başvuran kişilerin çocuklarının K-2 vizesi başvurusu yapması gerekir.

Onaylanmış başvurunuzu aldıktan sonra A.B.D Elçiliği başvuru sahibini bilgilendirecek ve “K” vizesine başvuru için gerekli talimatları verecektir. Nişanlı vizesine başvuran kişi göçmen olma niyetinde olduğu için, göçmen vizesi için gerekli olan evrakların çoğunu sağlaması gerekmektedir. Başvuru formları ve fotoğraflara ek olarak, başvuran bir randevu almalı ve randevu sistemi aracılığıyla kişi başı 240$ ücret ödemelidir. 

Nişanlı vizesi alındıktan sonra, ABD vatandaşının nişanlısı ABD Gümrük Kapısı'ndan Amerika'ya giriş yapar. ABD göçmenlik görevlisi nişanlıya Amerika Birleşik Devletleri’ne girerken neler yapması gerektiği hakkında talimatlar verir. Çift, nişanlının Amerika’ya girişinden itibaren 90 gün içerisinde evlenmek zorundadır.

Randevudan Sonra

İdari İşlemler: Göçmen vizesi başvuruları ('K' vizesi başvuruları da dahil) idari işlem gerektirebilir. Çoğu idari işlem, son göçmen vize mülakatından önce yapılır fakat bazı durumlarda görüşmeden sonra ek bir işlem gerekli olabilir.. İdari işlemler için hızlandırma söz konusu olamaz ve Konsolosluk Bölümünün işlemler üzerinde herhangi bir kontrolü yoktur. Başvuranlar programlarını buna göre planlamalıdırlar.

Türkiye’de ikamet ETMEYEN başvuranlar için

Eğer başvurunuz mülakattan sonra onaylanmışsa, pasaport ve vize paketiniz 5 iş günü içerisinde şahsi olarak gidip alabileceğiniz biçimde PTT bürosuna teslim edilmiş olur.

Eğer dosyanızda eksik bir evrak varsa ve/veya idari işlem gerektiriyorsa, pasaportunuzu ve eksik evrağınızı şahsi olarak Pazartesi Perşembe arası 10:30:00 ve 12:00 saatleri arasında getirmeniz gerekecektir. Şahsen gelmeniz halinde, Ankara'daki Konsolosluk Birimi dosyanızı tekrar inceleyecek ve her şey eksiksiz ise pasaportunuzu ve vize paketinizi seçtiğiniz PTT şubesine gönderecektir. Eğer dosyanızda hala eksik dokümanlar varsa, A.B.D Konsolosluk Birimi size pasaportunuzu ve eksik maddeler ile ilgili bir yazılı açıklama gönderecektir.

Türkiye’de ikamet eden başvuranlar için:

Eğer başvurunuz mülakattan sonra onaylanmışsa, pasaport ve vize paketiniz 5 iş günü içerisinde şahsi olarak gidip alabileceğiniz biçimde PTT şubesine teslim edilmiş olur.

Eğer dosyanızda eksik bir evrak varsa ve/veya idari işlem gerektiriyorsa, pasaportunuzu ve eksik evrağınızı randevudan sonra göndermeniz gerekecektir. Pasaport ve diğer evraklarınızı gönderdikten sonra, A.B.D Konsolosluk Birimi dosyanızı tekrar inceleyecek ve her şey eksiksiz ise pasaportunuzu ve vize paketinizi seçtiğiniz PTT şubesine gönderecektir. Eğer dosyanızda hala eksik dokümanlar varsa, A.B.D Konsolosluk Birimi size pasaportunuzu ve eksik maddeler ile ilgili bir yazılı açıklama gönderecektir.

Copyright 2016 Turkish Depot