İŞ DAYANAKLI GÖÇMENLIK

İşveren aracılığıyla alınan göçmen vizesi başvurusu için, vizeyi alacak olan kişiye iş imkânı sunan ABD şirketi, Amerikan Göçmen ve Vatandaşlık (USCIS) ofisi veya Amerikan Çalışma Bakanlığı ile iletişime geçmelidir. Amerikalı işveren I-140 formunu doldurarak Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı ile işlemlere başlamalıdır. Sadece bu form doldurulup onaylandıktan sonra Konsolosluk Kısmı başvuran kişiye yardımcı olabilir.

Başvuru sahibinin başvurusu onaylandıktan sonra ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi (USCIS) başvuruyu Ulusal Vize Merkezi(NVC)’ne iletecektir. Başvuru için bir vize numarası hazırsa Ulusal Vize Merkezi (NVC) isten yapan şahısa/ başvuru sahiplerine ek evrakları talep etmek için “Göçmen Vize Başvuru Sahipleri İçin Talimatlar gönderecektir. İstek yapan kişi/başvuru sahiplerinin evraklarını göndermeleri halinde, Ulusal Vize Merkezi bir randevu vererek ve dosyayı A.B.D Konsolosluk Birimine gönderecektir.

Randevudan Sonra

İdari İşlemler: Göçmen vizesi başvuruları ('K' vizesi başvuruları da dahil) idari işlem gerektirebilir. Çoğu idari işlem, son göçmen vize mülakatından önce yapılır fakat bazı durumlarda görüşmeden sonra ek bir işlem gerekli olabilir. İdari işlemler için hızlandırma söz konusu olamaz ve Konsolosluk Bölümünün işlemler üzerinde herhangi bir kontrolü yoktur. Başvuranlar programlarını buna göre planlamalıdırlar.

Türkiye’de ikamet ETMEYEN başvuranlar için

Eğer başvurunuz mülakattan sonra onaylanmışsa, pasaport ve vize paketiniz 5 iş günü içerisinde şahsi olarak gidip alabileceğiniz biçimde PTT bürosuna teslim edilmiş olur. 

Eğer dosyanızda eksik bir evrak varsa ve/veya idari işlem gerektiriyorsa, pasaportunuzu ve eksik evrağınızı şahsi olarak Pazartesi Perşembe arası 10:30:00 ve 12:00 saatleri arasında getirmeniz gerekecektir. Şahsen gelmeniz halinde, Ankara'daki Konsolosluk Birimi dosyanızı tekrar inceleyecek ve her şey eksiksiz ise pasaportunuzu ve vize paketinizi seçtiğiniz PTT şubesine gönderecektir. Eğer dosyanızda hala eksik dokümanlar varsa, A.B.D Konsolosluk Birimi size pasaportunuzu ve eksik maddeler ile ilgili bir yazılı açıklama gönderecektir.

Türkiye’de ikamet eden başvuranlar için:

Eğer başvurunuz mülakattan sonra onaylanmışsa, pasaport ve vize paketiniz 5 iş günü içerisinde şahsi olarak gidip alabileceğiniz biçimde PTT şubesine teslim edilmiş olur.

Eğer dosyanızda eksik bir evrak varsa ve/veya idari işlem gerektiriyorsa, pasaportunuzu ve eksik evrağınızı randevudan sonra göndermeniz gerekecektir. Pasaport ve diğer evraklarınızı gönderdikten sonra, A.B.D Konsolosluk Birimi dosyanızı tekrar inceleyecek ve her şey eksiksiz ise pasaportunuzu ve vize paketinizi seçtiğiniz PTT şubesine gönderecektir. Eğer dosyanızda hala eksik dokümanlar varsa, A.B.D Konsolosluk Birimi size pasaportunuzu ve eksik maddeler ile ilgili bir yazılı açıklama gönderecektir.

Copyright 2016 Turkish Depot