EVLILIK HIZMETLERI

ABD vatandasi birisi ile evlendiginizde o kisinin gelirinin belli olculerde olmasi gereklidir aksi takdirde o kisinin sponsor bulmasi gereklidir...

İlk önce evlenme sertifikasi almaniz gerekmekte bunun icin mahkemeye basvuruyorsunu ve $50 i aşmayan bır ucret odeyerek. Üzerinde sizin ve eşinizin adının yazılı olduğu sertifikayı alıyorsunuz. Sertifikayı almadan sizden pasaportunuzu ve amerika eşinizdende ehliyetini istiyorlar. Sertifikanın üzerinde yazan tarihten 3 gün sonra evlenebilirsiniz. Sanırım bu süre içerisinde sizin onlara vermiş olduğunuz bilgilere göre hakkınızda araştırma yapılmakta. Sertifika üzerinde yazan tarihten sonr bir ay içerisinde sizin seçmis olduğunuz tarih ve günde nikahınız kıyılmalı.

Nikahınız kıyıldıktan 2-3 hafta içerisinde onaylı sertifikanız adresinize postalanıyor.Bundan sonra INS (immigration and naturalization service) le olan maceranız baslıyor.

İlk başta aids testi,verem teti,bulasici cinsel hastalik testi,bedensel kontrol ve asi karnenizi yaptırmış olduğunuz kurumlarlardan gelecek olan sonuçların fotokopilerinin size asıllarının ise ağzı kapalı ve mühürlenmiş zarf içerisinde INS e gitmesi gerekiyor. Sağlık kurumlerı INS in önerdiği kurumlar olmalıdır eğer kafanıza göre gidip herhangi bir yerde test yaptırırsanız hibir geçerliliği yoktur. Bütün testlerin sonuçları eyaletine göre değişmekle birlikte ortalama tutar 250$ gibi olacaktir. INS in önerdiği kurumlar arasında fiyatlar değişmekte o yüzden arayarak ucuzunu bulabilirsiniz.

Evlendikten iki ay sonra belli ücretler ödeyerek hem sizin hemde amerikalı eğinizin göndermek zorunda olduğu formlar vardır.

Usa Vatandaşı Erkek Yada Bayan için

I-130 $130 
G-325 Ücretsiz 
I-864 Ücretsiz

Türk Vatandaşı Erkek Yada Bayan için 

I-485 $255 
G-325A Ücretsiz
I-693 Üzretsiz
I-765 $120 
I-131 $110 

Eşinizide ücretini ödediginiz varsayarak su an için olan form masrafı 615$. Bu gidere testler icin olan 250$ ıda ekleyeceksiniz ve ayrıca sertifika için olan 71$ ı,da eklemelisiniz. Su an için tahmini gider 940$.


Bu formları doldurduktan sonra aşagıdaki belgeleride INS e gödereceğiniz zarfin içerisine koymalısınız.

Evlilik Sertifikanız.
Türk eş için yeminli tercümandan nüfüs cüzdani örnegi.
Eşinizin size sponsor olabilmesi için gelir dökümü ve vergi durum belgeleri.

Belli bir süre içerisinde size çalılma iznini telefon yoluyla bildirebilirler, eğer evrakları gönderdikten iki ay içerisinde size hiçbir dönüş olmazsa evraklar geçerliliğini kaybediyor o yüzden aradan belli bir süre geçtikten sonra INS e gitmeniz gerekebilir.Çalışma izniniz ve seyahat izninizin yaninda Social sucrity numarasi için basvurmayıda unutmayın. Social Security numaranız başvurunuzdan iki hafta sonra evinize postayla gönderilir yada siz gidip Social Security ofisinden alabilirsiniz.

İkinci yıl için tekrar permanent resident için evrak doldurup göndermeniz gerekecek formları doldurup parayıda çek yoluyla ödeyebilirsiniz.INS le işleriniz bittikten sonra 3 yıl içerisinde vatandaşlığa başvuru yapabilirsiniz.Bu arada permanent resident olduktan sonra Kanada ve Meksika ya vize almaya gerek olmadan giriş yapabilirsiniz.

Copyright 2016 Turkish Depot