HER TURLU BASKI MATBAA ISLERI

MATBAA:

Kâğıdı ve benzer malzemeleri, görsel olarak insanların okuyabileceği, görebileceği materyaller haline dönüştüren sistem bütününe denir.

MATBAA VEYA MATBAACILIK:

Baskı Öncesi: Tasarım, Grafik, Film Çıkış, CTP ve Baskı Kalıbından oluşur.

Baskı: Baskı öncesi süreçten sonra hazırlanan çinko alüminyum hammaddeli kalıplar ofset baskı makinelerine takılarak üzerlerindeki imajlar tabaka veya bobin halinde ki kâğıda mürekkep ile baskı yapılarak aktarılır.

Baskı Sonrası: Ofset baskı makinelerinde, tabaka veya bobin olarak basılan işler kırma, harman, kapak takma, tel dikiş, kesme gibi işlemlerden sonra bitmiş mamul hale getirilir.

KÂĞIT:

Selüloz, odun, saman, bitki lifleri, artık kâğıtların harmanlaması ile oluşan hamurun belli bir basınçla bobin hale gelmesiyle oluşan kâğıt, daha sonra kesim makinelerinde dilimlenerek belli ölçülerde olmak kaydı ile tabaka hale getirilir.

Matbaacılıkta uluslararası standartlarda tabaka kâğıtta belli ölçüler kullanılmaktadır.

Bunlar 57x82 cm., 59x84 cm.,64x90 cm,70x100 cm.dir.Ayrıca isteğe bağlı olarak ve belli tonajlarda olmak kaydı ile muhtelif ebatlarda kağıt ürettirmekte mümkündür.

Türkiye Avrupa normu olan DIN A standartlarını kullanmaktadır.

Bu ölçüler ise şu şekildedir:

A SERİSİ

A0=841x1189 mm
A1=594x841 mm 
A2=420x594 mm 
A3=297x420 mm 
A4=210x297 mm
A5=148x210 mm

B SERİSİ

B0=1000x1414 mm 
B1=707x1000 mm
B2=500x707 mm 
B3=350x500 mm 
B4=250x350 mm 
B5=176x250 mm

C SERİSİ

C0=917x1297 mm 
C1=648x917 mm 
C2=458x648 mm 
C3=324x458 mm 
C4=229x324 mm
C5=162x229 mm

KÂĞIT ÇEŞİTLERİ:

Hamur Kâğıtlar: Birinci, ikinci ve üçüncü hamur olarak sınıflandırılırlar. Özellikle birinci hamur kâğıtlarda selüloz oranı yüksektir ve kaliteli baskı yapmaya uygundurlar.

Bu tip kâğıtlar genellikle yazışmalarda ve ticari evrak basımlarında kullanılırlar.

Kuşe Kâğıtlar: Parlak, yarı mat ve mat olarak sınıflandırılmışlardır. Kaliteli baskı için en elverişli kâğıtlardır.

Kuşe kâğıtlar, genelde çok renkli baskılara elverişli oldukları için dergi, broşür, flyer baskılarında kullanılırlar.

Amerikan Bristol: Bir tarafı parlak bir tarafı mat olan ve dayanıklılığı yüksek olan bir kâğıt cinsidir.

Genellikle kitap kapaklarında, ambalaj sektöründe kaliteli baskılar da kullanılmaktadır.

Oto kopili Kâğıtlar: Üstüne yazı yazıldığı zaman alttaki kendi benzeri olan kağıda yazıyı aktaran kağıda denmektedir.

Muhtelif renklerde üretilmektedirler. Kimyasal bir takım süreçlerden geçtikten sonra arka taraflarında ki karbon sayesinde yazı geçirgenliği kazanırlar.

Oto kopili kağıtlar genellikle ticari evraklarda (fatura, adisyon, makbuzlar v.b.) arşivlenmesi zorunlu olan basılı materyallerde kullanılmaktadırlar.

Fantezi Kâğıtlar: Bu tip kâğıtlara Matbaacılıkta Özel Kâğıtta denmektedir. Genelde üzerlerinde gofre, desen, gren gibi yivler bulunur ve muhtelif renklerde, gramajlarda üretimi mevcuttur. Kaliteli baskıya uygundurlar.

Bu tip kağıtlar genelde prestij baskılarında, faaliyet raporlarında, kartvizit baskılarında kullanılmaktadır.

Kroma Karton: Bu kâğıt cinsi, bir yüzü kuşe karton, diğer yüzü gri, olan sıvamalı, gramajı ve dayanıklılığı yüksek olan bir kağıt türüdür.

Ambalaj sektöründe, kutu imalatında, etiket yapımında kullanılmaktadır.

Kendinden Yapışkanlı Kâğıtlar: Arkası tutkallı olan bu kâğıtlar, yapışkanın üzerine bir tarafı tutkala yapışmayacak kimyasalla kaplı hamur kâğıdın yapıştırılması ile oluşturulur.

Muhtelif cinsleri vardır, birinci hamur, kuşe, kraft, pvc (opak, şeffaf), metalize, keten vb.

Kendinden Yapışkanlı kâğıtlar etiket olarak tüm sektörlerde ürün ve firma tanıtımında kullanılmaktadırlar. Bu kâğıtların kolay sökülebilen, sabitlenen, sökülemeyen tutkallı çeşitleri mevcuttur.

Kraft Kâğıtlar: Kalitesi düşük ama ambalajlamada veya düşük baskı kalitesi gerektiren işlerde kullanılan ve artık ya da hurda kâğıtlardan üretilen beyaz olmayan acık kahverengine yakın yüzey rengi olan ve muhtelif gramajlarda üretilen bir kâğıt cinsidir. Kutu, mikro oluklu dış ambalajlarda, ürün paketleme de kullanılmaktadır.

BASKI:

Matbaacılıktaki herşey.

Basım işinde, bir kalıp aracılığı ile baskı makinesinin kauçuk ve baskı kazanının arasından gecen kâğıt, merdanelerde ki mürekkebin baskı kalıbının üzerine metil alkol ve su ile karışarak imajın kendi üzerine geçmesi ile baskı süreci tamamlanır. Ancak bu rengin sayısına göre de tekrarlanır.

Matbaacılıkta 4 ana renk vardır. Doğada ki herhangi bir imaj canlı ya da cansız veya bir çizim bu dört ana renk ile kâğıda aktarılır. İşte bu dört ana rengin muhtelif oranlarla karışımından imajlar gerçeğe en yakın olacak şekilde kâğıda aktarılır.

Copyright 2016 Turkish Depot