AILE DAYANAKLI GÖÇMENLIK

Bir kişi, bir ABD vatandaşı veya ABD’de yasal koşullar altında ikamet eden bir kişi (“green kart sahibi”) ile olan akrabalığı yoluyla Amerika’ya yerleşme hakkı elde edebilir. Başvuran kişinin eşi, anne veya babası, çocuğu ya da kardeşi ABD vatandaşı ise, Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı ile iletişime geçip I-130 formunu doldurarak işlemlere başlayabilir. Başvuran kişinin eşi ya da anne veya babasından biri ABD’de göçmen statüsünde ikamet ediyorsa, belirli yaş ve evlilik durumu kısıtlamalarına bağlı olarak, aynı şekilde Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı ile iletişime geçip I-130 formunu doldurarak işlemlere başlayabilir.

Başvuran kişilerin kendisi bu işleme başlayamaz, sadece ABD vatandaşı olan veya göçmen olarak ABD’de yaşayan kişiler bu göçmenlik işlemlerini başlatabilir. Ancak böyle bir başvuru yapılıp onaylandıktan sonra Elçilik veya Konsolosluk başvuran kişiye yardımcı olabilir.

Başvuranın dilekçesi onaylandıktan sonra ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi USCIS başvuruyu Ulusal Vize Merkezi(NVC)’ne iletecektir. Başvuru için bir vize numarası hazırsa Ulusal Vize Merkezi (NVC) istek yapan kişiye/ başvuru sahiplerine ek evrakları talep etmek için “ Göçmen Vize Başvurusu İçin Talimatlar” gönderecektir. İstek yapan kişi /başvuru sahiplerinin evraklarını göndermeleri halinde, Ulusal Vize Merkezi bir randevu vererek dosyayı A.B.D Konsolosluk Birimine gönderecektir.

Copyright 2016 Turkish Depot